E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fixen fixen (D)chouter (F)
Stammformen fixenfixtgefixt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfixen
dufix
hien/si,hatt/etfixt
mirfixen
dirfixt
sifixen
Pass compos
echhugefixt
duhuesgefixt
hien/si,hatt/ethuetgefixt
mirhugefixt
dirhuttgefixt
sihugefixt
Plus-que-parfait
echhatgefixt
duhasgefixt
hien/si,hatt/ethatgefixt
mirhategefixt
dirhatgefixt
sihategefixt
Futur I
echwäert fixen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefixt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffixen
dugéifsfixen
hien/si,hatt/etgéiffixen
mirgéifefixen
dirgéiftfixen
sigéifefixen
Conditionnel Pass compos
echhttgefixt
duhssgefixt
hien/si,hatt/ethttgefixt
mirhättegefixt
dirhttgefixt
sihättegefixt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfix!
Plurielfixt!
gefixt
fixen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles