E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fixéieren fixieren (D)fixer (F)
Stammformen fixéierenfixéiertfixéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfixéieren
dufixéiers
hien/si,hatt/etfixéiert
mirfixéieren
dirfixéiert
sifixéieren
Passé composé
echhufixéiert
duhuesfixéiert
hien/si,hatt/ethuetfixéiert
mirhufixéiert
dirhuttfixéiert
sihufixéiert
Plus-que-parfait
echhatfixéiert
duhasfixéiert
hien/si,hatt/ethatfixéiert
mirhatefixéiert
dirhatfixéiert
sihatefixéiert
Futur I
echwäert fixéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fixéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffixéieren
dugéifsfixéieren
hien/si,hatt/etgéiffixéieren
mirgéifefixéieren
dirgéiftfixéieren
sigéifefixéieren
Conditionnel Passé composé
echhättfixéiert
duhässfixéiert
hien/si,hatt/ethättfixéiert
mirhättefixéiert
dirhättfixéiert
sihättefixéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfixéier!
Plurielfixéiert!
fixéiert
fixéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles