E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fix-éier-en fixieren (D)fixer (F)
Stammformen fix-éier-enfix-éier-tfix-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfix-éier-en
dufix-éier-s
hien/si,hatt/etfix-éier-t
mirfix-éier-en
dirfix-éier-t
sifix-éier-en
Passé composé
echhufix-éier-t
duhuesfix-éier-t
hien/si,hatt/ethuetfix-éier-t
mirhufix-éier-t
dirhuttfix-éier-t
sihufix-éier-t
Plus-que-parfait
echhatfix-éier-t
duhasfix-éier-t
hien/si,hatt/ethatfix-éier-t
mirhatefix-éier-t
dirhatfix-éier-t
sihatefix-éier-t
Futur I
echwäert fix-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fix-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffix-éier-en
dugéifsfix-éier-en
hien/si,hatt/etgéiffix-éier-en
mirgéifefix-éier-en
dirgéiftfix-éier-en
sigéifefix-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättfix-éier-t
duhässfix-éier-t
hien/si,hatt/ethättfix-éier-t
mirhättefix-éier-t
dirhättfix-éier-t
sihättefix-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfix-éier!
Plurielfix-éier-t!
fix-éier-t
fix-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles