E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

flaatschen schlagen, latschen (D)frapper (F)
Stammformen flaatschenflaatschtgeflaatscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echflaatschen
duflaatschs
hien/si,hatt/etflaatscht
mirflaatschen
dirflaatscht
siflaatschen
Pass compos
echhugeflaatscht
duhuesgeflaatscht
hien/si,hatt/ethuetgeflaatscht
mirhugeflaatscht
dirhuttgeflaatscht
sihugeflaatscht
Plus-que-parfait
echhatgeflaatscht
duhasgeflaatscht
hien/si,hatt/ethatgeflaatscht
mirhategeflaatscht
dirhatgeflaatscht
sihategeflaatscht
Futur I
echwäert flaatschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geflaatscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifflaatschen
dugéifsflaatschen
hien/si,hatt/etgéifflaatschen
mirgéifeflaatschen
dirgéiftflaatschen
sigéifeflaatschen
Conditionnel Pass compos
echhttgeflaatscht
duhssgeflaatscht
hien/si,hatt/ethttgeflaatscht
mirhättegeflaatscht
dirhttgeflaatscht
sihättegeflaatscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierflaatsch!
Plurielflaatscht!
geflaatscht
flaatschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles