E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

flaatsch-en schlagen, latschen (D)frapper (F)
Stammformen flaatsch-enflaatsch-tge-flaatsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echflaatsch-en
duflaatsch-s
hien/si,hatt/etflaatsch-t
mirflaatsch-en
dirflaatsch-t
siflaatsch-en
Pass compos
echhuge-flaatsch-t
duhuesge-flaatsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-flaatsch-t
mirhuge-flaatsch-t
dirhuttge-flaatsch-t
sihuge-flaatsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-flaatsch-t
duhasge-flaatsch-t
hien/si,hatt/ethatge-flaatsch-t
mirhatege-flaatsch-t
dirhatge-flaatsch-t
sihatege-flaatsch-t
Futur I
echwäert flaatsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-flaatsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifflaatsch-en
dugéifsflaatsch-en
hien/si,hatt/etgéifflaatsch-en
mirgéifeflaatsch-en
dirgéiftflaatsch-en
sigéifeflaatsch-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-flaatsch-t
duhssge-flaatsch-t
hien/si,hatt/ethttge-flaatsch-t
mirhättege-flaatsch-t
dirhttge-flaatsch-t
sihättege-flaatsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierflaatsch!
Plurielflaatsch-t!
ge-flaatsch-t
flaatsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles