E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fladderen flattern (D)flotter (F)
Stammformen fladderenfladdertgefladdert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfladderen
dufladders
hien/si,hatt/etfladdert
mirfladderen
dirfladdert
sifladderen
Pass compos
echsigefladdert
dubassgefladdert
hien/si,hatt/etassgefladdert
mirsigefladdert
dirsiddgefladdert
sisigefladdert
Plus-que-parfait
echwargefladdert
duwaarsgefladdert
hien/si,hatt/etwargefladdert
mirwaregefladdert
dirwaartgefladdert
siwaregefladdert
Futur I
echwäert fladderen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefladdert sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffladderen
dugéifsfladderen
hien/si,hatt/etgéiffladderen
mirgéifefladderen
dirgéiftfladderen
sigéifefladderen
Conditionnel Pass compos
echwiergefladdert
duwiersgefladdert
hien/si,hatt/etwiergefladdert
mirwieregefladdert
dirwiertgefladdert
siwieregefladdert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfladder!
Plurielfladdert!
gefladdert
fladderen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles