E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fladder-en flattern (D)flotter (F)
Stammformen fladder-enfladder-tge-fladder-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfladder-en
dufladder-s
hien/si,hatt/etfladder-t
mirfladder-en
dirfladder-t
sifladder-en
Pass compos
echsige-fladder-t
dubassge-fladder-t
hien/si,hatt/etassge-fladder-t
mirsige-fladder-t
dirsiddge-fladder-t
sisige-fladder-t
Plus-que-parfait
echwarge-fladder-t
duwaarsge-fladder-t
hien/si,hatt/etwarge-fladder-t
mirwarege-fladder-t
dirwaartge-fladder-t
siwarege-fladder-t
Futur I
echwäert fladder-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fladder-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffladder-en
dugéifsfladder-en
hien/si,hatt/etgéiffladder-en
mirgéifefladder-en
dirgéiftfladder-en
sigéifefladder-en
Conditionnel Pass compos
echwierge-fladder-t
duwiersge-fladder-t
hien/si,hatt/etwierge-fladder-t
mirwierege-fladder-t
dirwiertge-fladder-t
siwierege-fladder-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfladder!
Plurielfladder-t!
ge-fladder-t
fladder-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles