E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

flanéieren flanieren (D)flâner (F)
Stammformen flanéierenflanéiertflanéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echflanéieren
duflanéiers
hien/si,hatt/etflanéiert
mirflanéieren
dirflanéiert
siflanéieren
Passé composé
echsiflanéiert
dubassflanéiert
hien/si,hatt/etassflanéiert
mirsiflanéiert
dirsiddflanéiert
sisiflanéiert
Plus-que-parfait
echwarflanéiert
duwaarsflanéiert
hien/si,hatt/etwarflanéiert
mirwareflanéiert
dirwaartflanéiert
siwareflanéiert
Futur I
echwäert flanéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert flanéiert sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifflanéieren
dugéifsflanéieren
hien/si,hatt/etgéifflanéieren
mirgéifeflanéieren
dirgéiftflanéieren
sigéifeflanéieren
Conditionnel Passé composé
echwierflanéiert
duwiersflanéiert
hien/si,hatt/etwierflanéiert
mirwiereflanéiert
dirwiertflanéiert
siwiereflanéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierflanéier!
Plurielflanéiert!
flanéiert
flanéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles