E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

flan-éier-en flanieren (D)flâner (F)
Stammformen flan-éier-enflan-éier-tflan-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echflan-éier-en
duflan-éier-s
hien/si,hatt/etflan-éier-t
mirflan-éier-en
dirflan-éier-t
siflan-éier-en
Passé composé
echsiflan-éier-t
dubassflan-éier-t
hien/si,hatt/etassflan-éier-t
mirsiflan-éier-t
dirsiddflan-éier-t
sisiflan-éier-t
Plus-que-parfait
echwarflan-éier-t
duwaarsflan-éier-t
hien/si,hatt/etwarflan-éier-t
mirwareflan-éier-t
dirwaartflan-éier-t
siwareflan-éier-t
Futur I
echwäert flan-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert flan-éier-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifflan-éier-en
dugéifsflan-éier-en
hien/si,hatt/etgéifflan-éier-en
mirgéifeflan-éier-en
dirgéiftflan-éier-en
sigéifeflan-éier-en
Conditionnel Passé composé
echwierflan-éier-t
duwiersflan-éier-t
hien/si,hatt/etwierflan-éier-t
mirwiereflan-éier-t
dirwiertflan-éier-t
siwiereflan-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierflan-éier!
Plurielflan-éier-t!
flan-éier-t
flan-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles