E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

flatsch-en schwerfllig gehen, prgeln zusammensinkrn (Kuchen) (D)marcher de faon grossire (F)
Stammformen flatsch-enflatsch-tge-flatsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echflatsch-en
duflatsch-s
hien/si,hatt/etflatsch-t
mirflatsch-en
dirflatsch-t
siflatsch-en
Pass compos
echsige-flatsch-t
dubassge-flatsch-t
hien/si,hatt/etassge-flatsch-t
mirsige-flatsch-t
dirsiddge-flatsch-t
sisige-flatsch-t
Plus-que-parfait
echwarge-flatsch-t
duwaarsge-flatsch-t
hien/si,hatt/etwarge-flatsch-t
mirwarege-flatsch-t
dirwaartge-flatsch-t
siwarege-flatsch-t
Futur I
echwäert flatsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-flatsch-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifflatsch-en
dugéifsflatsch-en
hien/si,hatt/etgéifflatsch-en
mirgéifeflatsch-en
dirgéiftflatsch-en
sigéifeflatsch-en
Conditionnel Pass compos
echwierge-flatsch-t
duwiersge-flatsch-t
hien/si,hatt/etwierge-flatsch-t
mirwierege-flatsch-t
dirwiertge-flatsch-t
siwierege-flatsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierflatsch!
Plurielflatsch-t!
ge-flatsch-t
flatsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles