E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

flätschen schmeißen (D)claquer (F)
Stammformen flätschenflätschtgeflätscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echflätschen
duflätschs
hien/si,hatt/etflätscht
mirflätschen
dirflätscht
siflätschen
Passé composé
echhugeflätscht
duhuesgeflätscht
hien/si,hatt/ethuetgeflätscht
mirhugeflätscht
dirhuttgeflätscht
sihugeflätscht
Plus-que-parfait
echhatgeflätscht
duhasgeflätscht
hien/si,hatt/ethatgeflätscht
mirhategeflätscht
dirhatgeflätscht
sihategeflätscht
Futur I
echwäert flätschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geflätscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifflätschen
dugéifsflätschen
hien/si,hatt/etgéifflätschen
mirgéifeflätschen
dirgéiftflätschen
sigéifeflätschen
Conditionnel Passé composé
echhättgeflätscht
duhässgeflätscht
hien/si,hatt/ethättgeflätscht
mirhättegeflätscht
dirhättgeflätscht
sihättegeflätscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierflätsch!
Plurielflätscht!
geflätscht
flätschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles