E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

flätsch-en schmeißen (D)claquer (F)
Stammformen flätsch-enflätsch-tge-flätsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echflätsch-en
duflätsch-s
hien/si,hatt/etflätsch-t
mirflätsch-en
dirflätsch-t
siflätsch-en
Passé composé
echhuge-flätsch-t
duhuesge-flätsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-flätsch-t
mirhuge-flätsch-t
dirhuttge-flätsch-t
sihuge-flätsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-flätsch-t
duhasge-flätsch-t
hien/si,hatt/ethatge-flätsch-t
mirhatege-flätsch-t
dirhatge-flätsch-t
sihatege-flätsch-t
Futur I
echwäert flätsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-flätsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifflätsch-en
dugéifsflätsch-en
hien/si,hatt/etgéifflätsch-en
mirgéifeflätsch-en
dirgéiftflätsch-en
sigéifeflätsch-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-flätsch-t
duhässge-flätsch-t
hien/si,hatt/ethättge-flätsch-t
mirhättege-flätsch-t
dirhättge-flätsch-t
sihättege-flätsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierflätsch!
Plurielflätsch-t!
ge-flätsch-t
flätsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles