E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

flattéieren schmeicheln (D)flatter (F)
Stammformen flattéierenflattéiertflattéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echflattéieren
duflattéiers
hien/si,hatt/etflattéiert
mirflattéieren
dirflattéiert
siflattéieren
Passé composé
echhuflattéiert
duhuesflattéiert
hien/si,hatt/ethuetflattéiert
mirhuflattéiert
dirhuttflattéiert
sihuflattéiert
Plus-que-parfait
echhatflattéiert
duhasflattéiert
hien/si,hatt/ethatflattéiert
mirhateflattéiert
dirhatflattéiert
sihateflattéiert
Futur I
echwäert flattéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert flattéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifflattéieren
dugéifsflattéieren
hien/si,hatt/etgéifflattéieren
mirgéifeflattéieren
dirgéiftflattéieren
sigéifeflattéieren
Conditionnel Passé composé
echhättflattéiert
duhässflattéiert
hien/si,hatt/ethättflattéiert
mirhätteflattéiert
dirhättflattéiert
sihätteflattéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierflattéier!
Plurielflattéiert!
flattéiert
flattéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles