E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

flatt-éier-en schmeicheln (D)flatter (F)
Stammformen flatt-éier-enflatt-éier-tflatt-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echflatt-éier-en
duflatt-éier-s
hien/si,hatt/etflatt-éier-t
mirflatt-éier-en
dirflatt-éier-t
siflatt-éier-en
Passé composé
echhuflatt-éier-t
duhuesflatt-éier-t
hien/si,hatt/ethuetflatt-éier-t
mirhuflatt-éier-t
dirhuttflatt-éier-t
sihuflatt-éier-t
Plus-que-parfait
echhatflatt-éier-t
duhasflatt-éier-t
hien/si,hatt/ethatflatt-éier-t
mirhateflatt-éier-t
dirhatflatt-éier-t
sihateflatt-éier-t
Futur I
echwäert flatt-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert flatt-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifflatt-éier-en
dugéifsflatt-éier-en
hien/si,hatt/etgéifflatt-éier-en
mirgéifeflatt-éier-en
dirgéiftflatt-éier-en
sigéifeflatt-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättflatt-éier-t
duhässflatt-éier-t
hien/si,hatt/ethättflatt-éier-t
mirhätteflatt-éier-t
dirhättflatt-éier-t
sihätteflatt-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierflatt-éier!
Plurielflatt-éier-t!
flatt-éier-t
flatt-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles