E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bäiflécken hinzufügen (D)ajouter (F)
Stammformen bäifléckenfléckt bäibäigefléckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (bäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echflécke bäi
duflécks bäi
hien/si,hatt/etfléckt bäi
mirflécke bäi
dirfléckt bäi
siflécke bäi
Passé composé
echhubäigefléckt
duhuesbäigefléckt
hien/si,hatt/ethuetbäigefléckt
mirhubäigefléckt
dirhuttbäigefléckt
sihubäigefléckt
Plus-que-parfait
echhatbäigefléckt
duhasbäigefléckt
hien/si,hatt/ethatbäigefléckt
mirhatebäigefléckt
dirhatbäigefléckt
sihatebäigefléckt
Futur I
echwäert bäiflécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bäigefléckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbäiflécken
dugéifsbäiflécken
hien/si,hatt/etgéifbäiflécken
mirgéifebäiflécken
dirgéiftbäiflécken
sigéifebäiflécken
Conditionnel Passé composé
echhättbäigefléckt
duhässbäigefléckt
hien/si,hatt/ethättbäigefléckt
mirhättebäigefléckt
dirhättbäigefléckt
sihättebäigefléckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfléck bäi!
Plurielfléckt bäi!
bäigefléckt
bäiflécken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
flécken
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles