E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

flécken reparieren (D)réparer (F)
Stammformen fléckenflécktgefléckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echflécken
duflécks
hien/si,hatt/etfléckt
mirflécken
dirfléckt
siflécken
Passé composé
echhugefléckt
duhuesgefléckt
hien/si,hatt/ethuetgefléckt
mirhugefléckt
dirhuttgefléckt
sihugefléckt
Plus-que-parfait
echhatgefléckt
duhasgefléckt
hien/si,hatt/ethatgefléckt
mirhategefléckt
dirhatgefléckt
sihategefléckt
Futur I
echwäert flécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefléckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifflécken
dugéifsflécken
hien/si,hatt/etgéifflécken
mirgéifeflécken
dirgéiftflécken
sigéifeflécken
Conditionnel Passé composé
echhättgefléckt
duhässgefléckt
hien/si,hatt/ethättgefléckt
mirhättegefléckt
dirhättgefléckt
sihättegefléckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfléck!
Plurielfléckt!
gefléckt
flécken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäiflécken
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles