E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fléck-en reparieren (D)réparer (F)
Stammformen fléck-enfléck-tge-fléck-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfléck-en
dufléck-s
hien/si,hatt/etfléck-t
mirfléck-en
dirfléck-t
sifléck-en
Passé composé
echhuge-fléck-t
duhuesge-fléck-t
hien/si,hatt/ethuetge-fléck-t
mirhuge-fléck-t
dirhuttge-fléck-t
sihuge-fléck-t
Plus-que-parfait
echhatge-fléck-t
duhasge-fléck-t
hien/si,hatt/ethatge-fléck-t
mirhatege-fléck-t
dirhatge-fléck-t
sihatege-fléck-t
Futur I
echwäert fléck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fléck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffléck-en
dugéifsfléck-en
hien/si,hatt/etgéiffléck-en
mirgéifefléck-en
dirgéiftfléck-en
sigéifefléck-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-fléck-t
duhässge-fléck-t
hien/si,hatt/ethättge-fléck-t
mirhättege-fléck-t
dirhättge-fléck-t
sihättege-fléck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfléck!
Plurielfléck-t!
ge-fléck-t
fléck-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäifléck-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles