E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

avort-éier-en abtreiben (D)avorter (F)to abort (E)
Stammformen avort-éier-enavort-éier-tavort-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echavort-éier-en
duavort-éier-s
hien/si,hatt/etavort-éier-t
miravort-éier-en
diravort-éier-t
siavort-éier-en
Passé composé
echhunnavort-éier-t
duhuesavort-éier-t
hien/si,hatt/ethuetavort-éier-t
mirhunnavort-éier-t
dirhuttavort-éier-t
sihunnavort-éier-t
Plus-que-parfait
echhatavort-éier-t
duhasavort-éier-t
hien/si,hatt/ethatavort-éier-t
mirhatenavort-éier-t
dirhatavort-éier-t
sihatenavort-éier-t
Futur I
echwäert avort-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert avort-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifavort-éier-en
dugéifsavort-éier-en
hien/si,hatt/etgéifavort-éier-en
mirgéifenavort-éier-en
dirgéiftavort-éier-en
sigéifenavort-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättavort-éier-t
duhässavort-éier-t
hien/si,hatt/ethättavort-éier-t
mirhättenavort-éier-t
dirhättavort-éier-t
sihättenavort-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieravort-éier!
Plurielavort-éier-t!
avort-éier-t
avort-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles