E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerfleeschen zerfleischen (D)dchiqueter (F)
Stammformen zerfleeschenzerfleeschtzerfleescht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerfleeschen
duzerfleeschs
hien/si,hatt/etzerfleescht
mirzerfleeschen
dirzerfleescht
sizerfleeschen
Pass compos
echhunnzerfleescht
duhueszerfleescht
hien/si,hatt/ethuetzerfleescht
mirhunnzerfleescht
dirhuttzerfleescht
sihunnzerfleescht
Plus-que-parfait
echhatzerfleescht
duhaszerfleescht
hien/si,hatt/ethatzerfleescht
mirhatenzerfleescht
dirhatzerfleescht
sihatenzerfleescht
Futur I
echwäert zerfleeschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerfleescht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerfleeschen
dugéifszerfleeschen
hien/si,hatt/etgéifzerfleeschen
mirgéifenzerfleeschen
dirgéiftzerfleeschen
sigéifenzerfleeschen
Conditionnel Pass compos
echhttzerfleescht
duhsszerfleescht
hien/si,hatt/ethttzerfleescht
mirhttenzerfleescht
dirhttzerfleescht
sihttenzerfleescht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerfleesch!
Plurielzerfleescht!
zerfleescht
zerfleeschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles