E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausfléi-en ausfliegen (D)
Stammformen ausfléi-enflit-t ausausge-flunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfléi-en aus
duflitt-s aus
hien/si,hatt/etflit-t aus
mirfléi-en aus
dirflit-t aus
sifléi-en aus
Passé composé
echsinnausge-flunn
dubassausge-flunn
hien/si,hatt/etassausge-flunn
mirsinnausge-flunn
dirsiddausge-flunn
sisinnausge-flunn
Plus-que-parfait
echwarausge-flunn
duwaarsausge-flunn
hien/si,hatt/etwarausge-flunn
mirwarenausge-flunn
dirwaartausge-flunn
siwarenausge-flunn
Futur I
echwäert ausfléi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-flun sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausfléi-en
dugéifsausfléi-en
hien/si,hatt/etgéifausfléi-en
mirgéifenausfléi-en
dirgéiftausfléi-en
sigéifenausfléi-en
Conditionnel Passé composé
echwierausge-flunn
duwiersausge-flunn
hien/si,hatt/etwierausge-flunn
mirwierenausge-flunn
dirwiertausge-flunn
siwierenausge-flunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfléi aus!
Plurielflit-t aus!
ausge-flunn
ausfléi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
dohifléi-enduerchfléi-enëmfléi-enentfléi-enerafléi-enerausfléi-enerbäifléi-eneroffléi-eneropfléi-enewechfléi-enfléi-enfortfléi-enhanneschtfléi-eniwwerfléi-enmatfléi-enopfléi-enufléi-enverfléi-enzeréckfléi-enzoufléi-en
Remarquen (intern)
fr. übersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles