E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchfléi-en durchfliegen (D)traverser en volant (F)
Stammformen duerchfléi-enflit-t duerchduerchge-flunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfléi-en duerch
duflitt-s duerch
hien/si,hatt/etflit-t duerch
mirfléi-en duerch
dirflit-t duerch
sifléi-en duerch
Passé composé
echsinnduerchge-flunn
dubassduerchge-flunn
hien/si,hatt/etassduerchge-flunn
mirsinnduerchge-flunn
dirsiddduerchge-flunn
sisinnduerchge-flunn
Plus-que-parfait
echwarduerchge-flunn
duwaarsduerchge-flunn
hien/si,hatt/etwarduerchge-flunn
mirwarenduerchge-flunn
dirwaartduerchge-flunn
siwarenduerchge-flunn
Futur I
echwäert duerchfléi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchge-flun sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchfléi-en
dugéifsduerchfléi-en
hien/si,hatt/etgéifduerchfléi-en
mirgéifenduerchfléi-en
dirgéiftduerchfléi-en
sigéifenduerchfléi-en
Conditionnel Passé composé
echwierduerchge-flunn
duwiersduerchge-flunn
hien/si,hatt/etwierduerchge-flunn
mirwierenduerchge-flunn
dirwiertduerchge-flunn
siwierenduerchge-flunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfléi duerch!
Plurielflit-t duerch!
duerchge-flunn
duerchfléi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausfléi-endohifléi-enëmfléi-enentfléi-enerafléi-enerausfléi-enerbäifléi-eneroffléi-eneropfléi-enewechfléi-enfléi-enfortfléi-enhanneschtfléi-eniwwerfléi-enmatfléi-enopfléi-enufléi-enverfléi-enzeréckfléi-enzoufléi-en
Remarquen (intern)
flitt in 2.Pl und Imperativ?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles