E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ëmfléien
Stammformen ëmfléienflitt ëmëmgeflunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfléien ëm
duflitts ëm
hien/si,hatt/etflitt ëm
mirfléien ëm
dirflitt ëm
sifléien ëm
Passé composé
echsinnëmgeflunn
dubassëmgeflunn
hien/si,hatt/etassëmgeflunn
mirsinnëmgeflunn
dirsiddëmgeflunn
sisinnëmgeflunn
Plus-que-parfait
echwarëmgeflunn
duwaarsëmgeflunn
hien/si,hatt/etwarëmgeflunn
mirwarenëmgeflunn
dirwaartëmgeflunn
siwarenëmgeflunn
Futur I
echwäert ëmfléien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmgeflu sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmfléien
dugéifsëmfléien
hien/si,hatt/etgéifëmfléien
mirgéifenëmfléien
dirgéiftëmfléien
sigéifenëmfléien
Conditionnel Passé composé
echwierëmgeflunn
duwiersëmgeflunn
hien/si,hatt/etwierëmgeflunn
mirwierenëmgeflunn
dirwiertëmgeflunn
siwierenëmgeflunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfléi ëm!
Plurielflitt ëm!
ëmgeflunn
ëmfléien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausfléiendohifléienduerchfléienentfléienerafléienerausfléienerbäifléieneroffléieneropfléienewechfléienfléienfortfléienhanneschtfléieniwwerfléienmatfléienopfléienufléienverfléienzeréckfléienzoufléien
Remarquen (intern)
2-mal aufgeführt
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles