E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mfli-en
Stammformen mfli-enflit-t mmge-flunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfli-en m
duflitt-s m
hien/si,hatt/etflit-t m
mirfli-en m
dirflit-t m
sifli-en m
Pass compos
echsinnmge-flunn
dubassmge-flunn
hien/si,hatt/etassmge-flunn
mirsinnmge-flunn
dirsiddmge-flunn
sisinnmge-flunn
Plus-que-parfait
echwarmge-flunn
duwaarsmge-flunn
hien/si,hatt/etwarmge-flunn
mirwarenmge-flunn
dirwaartmge-flunn
siwarenmge-flunn
Futur I
echwäert mfli-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-flun sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmfli-en
dugéifsmfli-en
hien/si,hatt/etgéifmfli-en
mirgéifenmfli-en
dirgéiftmfli-en
sigéifenmfli-en
Conditionnel Pass compos
echwiermge-flunn
duwiersmge-flunn
hien/si,hatt/etwiermge-flunn
mirwierenmge-flunn
dirwiertmge-flunn
siwierenmge-flunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfli m!
Plurielflit-t m!
mge-flunn
mfli-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausfli-endohifli-enduerchfli-enentfli-enerafli-enerausfli-enerbifli-eneroffli-eneropfli-enewechfli-enfli-enfortfli-enhanneschtfli-eniwwerfli-enmatfli-enopfli-enufli-enverfli-enzerckfli-enzoufli-en
Remarquen (intern)
2-mal aufgefhrt
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles