E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

desavou-éier-en verleugnen (D)désavouer (F)to deny (E)
Stammformen desavou-éier-endesavou-éier-tdesavou-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (des-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdesavou-éier-en
dudesavou-éier-s
hien/si,hatt/etdesavou-éier-t
mirdesavou-éier-en
dirdesavou-éier-t
sidesavou-éier-en
Passé composé
echhunndesavou-éier-t
duhuesdesavou-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdesavou-éier-t
mirhunndesavou-éier-t
dirhuttdesavou-éier-t
sihunndesavou-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdesavou-éier-t
duhasdesavou-éier-t
hien/si,hatt/ethatdesavou-éier-t
mirhatendesavou-éier-t
dirhatdesavou-éier-t
sihatendesavou-éier-t
Futur I
echwäert desavou-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert desavou-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdesavou-éier-en
dugéifsdesavou-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdesavou-éier-en
mirgéifendesavou-éier-en
dirgéiftdesavou-éier-en
sigéifendesavou-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdesavou-éier-t
duhässdesavou-éier-t
hien/si,hatt/ethättdesavou-éier-t
mirhättendesavou-éier-t
dirhättdesavou-éier-t
sihättendesavou-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdesavou-éier!
Plurieldesavou-éier-t!
desavou-éier-t
desavou-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles