E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erbäifléien herbeifliegen (D)arriver en volant (F)
Stammformen erbäifléienflitt erbäierbäigeflunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (erbäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfléien erbäi
duflitts erbäi
hien/si,hatt/etflitt erbäi
mirfléien erbäi
dirflitt erbäi
sifléien erbäi
Passé composé
echsinnerbäigeflunn
dubasserbäigeflunn
hien/si,hatt/etasserbäigeflunn
mirsinnerbäigeflunn
dirsidderbäigeflunn
sisinnerbäigeflunn
Plus-que-parfait
echwarerbäigeflunn
duwaarserbäigeflunn
hien/si,hatt/etwarerbäigeflunn
mirwarenerbäigeflunn
dirwaarterbäigeflunn
siwarenerbäigeflunn
Futur I
echwäert erbäifléien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erbäigeflu sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferbäifléien
dugéifserbäifléien
hien/si,hatt/etgéiferbäifléien
mirgéifenerbäifléien
dirgéifterbäifléien
sigéifenerbäifléien
Conditionnel Passé composé
echwiererbäigeflunn
duwierserbäigeflunn
hien/si,hatt/etwiererbäigeflunn
mirwierenerbäigeflunn
dirwierterbäigeflunn
siwierenerbäigeflunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfléi erbäi!
Plurielflitt erbäi!
erbäigeflunn
erbäifléien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausfléiendohifléienduerchfléienëmfléienentfléienerafléienerausfléieneroffléieneropfléienewechfléienfléienfortfléienhanneschtfléieniwwerfléienmatfléienopfléienufléienverfléienzeréckfléienzoufléien
Remarquen (intern)
flitt in 2.Pl und Imperativ?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles