E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erbäifléi-en herbeifliegen (D)arriver en volant (F)
Stammformen erbäifléi-enflit-t erbäierbäige-flunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (erbäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfléi-en erbäi
duflitt-s erbäi
hien/si,hatt/etflit-t erbäi
mirfléi-en erbäi
dirflit-t erbäi
sifléi-en erbäi
Passé composé
echsinnerbäige-flunn
dubasserbäige-flunn
hien/si,hatt/etasserbäige-flunn
mirsinnerbäige-flunn
dirsidderbäige-flunn
sisinnerbäige-flunn
Plus-que-parfait
echwarerbäige-flunn
duwaarserbäige-flunn
hien/si,hatt/etwarerbäige-flunn
mirwarenerbäige-flunn
dirwaarterbäige-flunn
siwarenerbäige-flunn
Futur I
echwäert erbäifléi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erbäige-flun sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferbäifléi-en
dugéifserbäifléi-en
hien/si,hatt/etgéiferbäifléi-en
mirgéifenerbäifléi-en
dirgéifterbäifléi-en
sigéifenerbäifléi-en
Conditionnel Passé composé
echwiererbäige-flunn
duwierserbäige-flunn
hien/si,hatt/etwiererbäige-flunn
mirwierenerbäige-flunn
dirwierterbäige-flunn
siwierenerbäige-flunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfléi erbäi!
Plurielflit-t erbäi!
erbäige-flunn
erbäifléi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausfléi-endohifléi-enduerchfléi-enëmfléi-enentfléi-enerafléi-enerausfléi-eneroffléi-eneropfléi-enewechfléi-enfléi-enfortfléi-enhanneschtfléi-eniwwerfléi-enmatfléi-enopfléi-enufléi-enverfléi-enzeréckfléi-enzoufléi-en
Remarquen (intern)
flitt in 2.Pl und Imperativ?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles