E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechfléien wegfliegen (D)s'envoler, enlever (F)
Stammformen ewechfléienflitt ewechewechgeflunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfléien ewech
duflitts ewech
hien/si,hatt/etflitt ewech
mirfléien ewech
dirflitt ewech
sifléien ewech
Passé composé
echsinnewechgeflunn
dubassewechgeflunn
hien/si,hatt/etassewechgeflunn
mirsinnewechgeflunn
dirsiddewechgeflunn
sisinnewechgeflunn
Plus-que-parfait
echwarewechgeflunn
duwaarsewechgeflunn
hien/si,hatt/etwarewechgeflunn
mirwarenewechgeflunn
dirwaartewechgeflunn
siwarenewechgeflunn
Futur I
echwäert ewechfléien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgeflu sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechfléien
dugéifsewechfléien
hien/si,hatt/etgéifewechfléien
mirgéifenewechfléien
dirgéiftewechfléien
sigéifenewechfléien
Conditionnel Passé composé
echwierewechgeflunn
duwiersewechgeflunn
hien/si,hatt/etwierewechgeflunn
mirwierenewechgeflunn
dirwiertewechgeflunn
siwierenewechgeflunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfléi ewech!
Plurielflitt ewech!
ewechgeflunn
ewechfléien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausfléiendohifléienduerchfléienëmfléienentfléienerafléienerausfléienerbäifléieneroffléieneropfléienfléienfortfléienhanneschtfléieniwwerfléienmatfléienopfléienufléienverfléienzeréckfléienzoufléien
Remarquen (intern)
flitt in 2.Pl und Imperativ?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles