E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechfléi-en wegfliegen (D)s'envoler, enlever (F)
Stammformen ewechfléi-enflit-t ewechewechge-flunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfléi-en ewech
duflitt-s ewech
hien/si,hatt/etflit-t ewech
mirfléi-en ewech
dirflit-t ewech
sifléi-en ewech
Passé composé
echsinnewechge-flunn
dubassewechge-flunn
hien/si,hatt/etassewechge-flunn
mirsinnewechge-flunn
dirsiddewechge-flunn
sisinnewechge-flunn
Plus-que-parfait
echwarewechge-flunn
duwaarsewechge-flunn
hien/si,hatt/etwarewechge-flunn
mirwarenewechge-flunn
dirwaartewechge-flunn
siwarenewechge-flunn
Futur I
echwäert ewechfléi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechge-flun sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechfléi-en
dugéifsewechfléi-en
hien/si,hatt/etgéifewechfléi-en
mirgéifenewechfléi-en
dirgéiftewechfléi-en
sigéifenewechfléi-en
Conditionnel Passé composé
echwierewechge-flunn
duwiersewechge-flunn
hien/si,hatt/etwierewechge-flunn
mirwierenewechge-flunn
dirwiertewechge-flunn
siwierenewechge-flunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfléi ewech!
Plurielflit-t ewech!
ewechge-flunn
ewechfléi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausfléi-endohifléi-enduerchfléi-enëmfléi-enentfléi-enerafléi-enerausfléi-enerbäifléi-eneroffléi-eneropfléi-enfléi-enfortfléi-enhanneschtfléi-eniwwerfléi-enmatfléi-enopfléi-enufléi-enverfléi-enzeréckfléi-enzoufléi-en
Remarquen (intern)
flitt in 2.Pl und Imperativ?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles