E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fortfléi-en wegfliegen (D)s'envoler (F)
Stammformen fortfléi-enflit-t fortfortge-flunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (fort-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfléi-e fort
duflitt-s fort
hien/si,hatt/etflit-t fort
mirfléi-e fort
dirflit-t fort
sifléi-e fort
Passé composé
echsifortge-flunn
dubassfortge-flunn
hien/si,hatt/etassfortge-flunn
mirsifortge-flunn
dirsiddfortge-flunn
sisifortge-flunn
Plus-que-parfait
echwarfortge-flunn
duwaarsfortge-flunn
hien/si,hatt/etwarfortge-flunn
mirwarefortge-flunn
dirwaartfortge-flunn
siwarefortge-flunn
Futur I
echwäert fortfléi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fortge-flun sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffortfléi-en
dugéifsfortfléi-en
hien/si,hatt/etgéiffortfléi-en
mirgéifefortfléi-en
dirgéiftfortfléi-en
sigéifefortfléi-en
Conditionnel Passé composé
echwierfortge-flunn
duwiersfortge-flunn
hien/si,hatt/etwierfortge-flunn
mirwierefortge-flunn
dirwiertfortge-flunn
siwierefortge-flunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfléi fort!
Plurielflit-t fort!
fortge-flunn
fortfléi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausfléi-endohifléi-enduerchfléi-enëmfléi-enentfléi-enerafléi-enerausfléi-enerbäifléi-eneroffléi-eneropfléi-enewechfléi-enfléi-enhanneschtfléi-eniwwerfléi-enmatfléi-enopfléi-enufléi-enverfléi-enzeréckfléi-enzoufléi-en
Remarquen (intern)
flitt in 2.Pl und Imperativ?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles