E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hanneschtfléien zurückfliegen (D)retourner en volant (F)
Stammformen hanneschtfléienflitt hanneschthanneschtgeflunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (hannescht-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfléien hannescht
duflitts hannescht
hien/si,hatt/etflitt hannescht
mirfléien hannescht
dirflitt hannescht
sifléien hannescht
Passé composé
echsinnhanneschtgeflunn
dubasshanneschtgeflunn
hien/si,hatt/etasshanneschtgeflunn
mirsinnhanneschtgeflunn
dirsiddhanneschtgeflunn
sisinnhanneschtgeflunn
Plus-que-parfait
echwarhanneschtgeflunn
duwaarshanneschtgeflunn
hien/si,hatt/etwarhanneschtgeflunn
mirwarenhanneschtgeflunn
dirwaarthanneschtgeflunn
siwarenhanneschtgeflunn
Futur I
echwäert hanneschtfléien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hanneschtgeflu sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhanneschtfléien
dugéifshanneschtfléien
hien/si,hatt/etgéifhanneschtfléien
mirgéifenhanneschtfléien
dirgéifthanneschtfléien
sigéifenhanneschtfléien
Conditionnel Passé composé
echwierhanneschtgeflunn
duwiershanneschtgeflunn
hien/si,hatt/etwierhanneschtgeflunn
mirwierenhanneschtgeflunn
dirwierthanneschtgeflunn
siwierenhanneschtgeflunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfléi hannescht!
Plurielflitt hannescht!
hanneschtgeflunn
hanneschtfléien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausfléiendohifléienduerchfléienëmfléienentfléienerafléienerausfléienerbäifléieneroffléieneropfléienewechfléienfléienfortfléieniwwerfléienmatfléienopfléienufléienverfléienzeréckfléienzoufléien
Remarquen (intern)
flitt in 2.Pl und Imperativ?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles