E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hanneschtfléi-en zurückfliegen (D)retourner en volant (F)
Stammformen hanneschtfléi-enflit-t hanneschthanneschtge-flunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (hannescht-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfléi-en hannescht
duflitt-s hannescht
hien/si,hatt/etflit-t hannescht
mirfléi-en hannescht
dirflit-t hannescht
sifléi-en hannescht
Passé composé
echsinnhanneschtge-flunn
dubasshanneschtge-flunn
hien/si,hatt/etasshanneschtge-flunn
mirsinnhanneschtge-flunn
dirsiddhanneschtge-flunn
sisinnhanneschtge-flunn
Plus-que-parfait
echwarhanneschtge-flunn
duwaarshanneschtge-flunn
hien/si,hatt/etwarhanneschtge-flunn
mirwarenhanneschtge-flunn
dirwaarthanneschtge-flunn
siwarenhanneschtge-flunn
Futur I
echwäert hanneschtfléi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hanneschtge-flun sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhanneschtfléi-en
dugéifshanneschtfléi-en
hien/si,hatt/etgéifhanneschtfléi-en
mirgéifenhanneschtfléi-en
dirgéifthanneschtfléi-en
sigéifenhanneschtfléi-en
Conditionnel Passé composé
echwierhanneschtge-flunn
duwiershanneschtge-flunn
hien/si,hatt/etwierhanneschtge-flunn
mirwierenhanneschtge-flunn
dirwierthanneschtge-flunn
siwierenhanneschtge-flunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfléi hannescht!
Plurielflit-t hannescht!
hanneschtge-flunn
hanneschtfléi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausfléi-endohifléi-enduerchfléi-enëmfléi-enentfléi-enerafléi-enerausfléi-enerbäifléi-eneroffléi-eneropfléi-enewechfléi-enfléi-enfortfléi-eniwwerfléi-enmatfléi-enopfléi-enufléi-enverfléi-enzeréckfléi-enzoufléi-en
Remarquen (intern)
flitt in 2.Pl und Imperativ?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles