E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerfléien überfliegen (D)survoler (F)
Stammformen iwwerfléieniwwerflittiwwerflunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwerfléien
duiwwerflitts
hien/si,hatt/etiwwerflitt
miriwwerfléien
diriwwerflitt
siiwwerfléien
Passé composé
echsinniwwerflunn
dubassiwwerflunn
hien/si,hatt/etassiwwerflunn
mirsinniwwerflunn
dirsiddiwwerflunn
sisinniwwerflunn
Plus-que-parfait
echwariwwerflunn
duwaarsiwwerflunn
hien/si,hatt/etwariwwerflunn
mirwareniwwerflunn
dirwaartiwwerflunn
siwareniwwerflunn
Futur I
echwäert iwwerfléien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerflun sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerfléien
dugéifsiwwerfléien
hien/si,hatt/etgéifiwwerfléien
mirgéifeniwwerfléien
dirgéiftiwwerfléien
sigéifeniwwerfléien
Conditionnel Passé composé
echwieriwwerflunn
duwiersiwwerflunn
hien/si,hatt/etwieriwwerflunn
mirwiereniwwerflunn
dirwiertiwwerflunn
siwiereniwwerflunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerfléi!
Plurieliwwerflitt!
iwwerflunn
iwwerfléien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausfléiendohifléienduerchfléienëmfléienentfléienerafléienerausfléienerbäifléieneroffléieneropfléienewechfléienfléienfortfléienhanneschtfléienmatfléienopfléienufléienverfléienzeréckfléienzoufléien
Remarquen (intern)
flitt in 2.Pl und Imperativ?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles