E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ax-éier-en etw. auf etw. ausrichten (D)axer (F)
Stammformen ax-éier-enax-éier-tax-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echax-éier-en
duax-éier-s
hien/si,hatt/etax-éier-t
mirax-éier-en
dirax-éier-t
siax-éier-en
Passé composé
echhunnax-éier-t
duhuesax-éier-t
hien/si,hatt/ethuetax-éier-t
mirhunnax-éier-t
dirhuttax-éier-t
sihunnax-éier-t
Plus-que-parfait
echhatax-éier-t
duhasax-éier-t
hien/si,hatt/ethatax-éier-t
mirhatenax-éier-t
dirhatax-éier-t
sihatenax-éier-t
Futur I
echwäert ax-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ax-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifax-éier-en
dugéifsax-éier-en
hien/si,hatt/etgéifax-éier-en
mirgéifenax-éier-en
dirgéiftax-éier-en
sigéifenax-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättax-éier-t
duhässax-éier-t
hien/si,hatt/ethättax-éier-t
mirhättenax-éier-t
dirhättax-éier-t
sihättenax-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierax-éier!
Plurielax-éier-t!
ax-éier-t
ax-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles