E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zeréckfléi-en zurückfliegen (D)retourner en volant (F)
Stammformen zeréckfléi-enflit-t zeréckzeréckge-flunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (zeréck-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfléi-en zeréck
duflitt-s zeréck
hien/si,hatt/etflit-t zeréck
mirfléi-en zeréck
dirflit-t zeréck
sifléi-en zeréck
Passé composé
echsinnzeréckge-flunn
dubasszeréckge-flunn
hien/si,hatt/etasszeréckge-flunn
mirsinnzeréckge-flunn
dirsiddzeréckge-flunn
sisinnzeréckge-flunn
Plus-que-parfait
echwarzeréckge-flunn
duwaarszeréckge-flunn
hien/si,hatt/etwarzeréckge-flunn
mirwarenzeréckge-flunn
dirwaartzeréckge-flunn
siwarenzeréckge-flunn
Futur I
echwäert zeréckfléi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckge-flun sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzeréckfléi-en
dugéifszeréckfléi-en
hien/si,hatt/etgéifzeréckfléi-en
mirgéifenzeréckfléi-en
dirgéiftzeréckfléi-en
sigéifenzeréckfléi-en
Conditionnel Passé composé
echwierzeréckge-flunn
duwierszeréckge-flunn
hien/si,hatt/etwierzeréckge-flunn
mirwierenzeréckge-flunn
dirwiertzeréckge-flunn
siwierenzeréckge-flunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfléi zeréck!
Plurielflit-t zeréck!
zeréckge-flunn
zeréckfléi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausfléi-endohifléi-enduerchfléi-enëmfléi-enentfléi-enerafléi-enerausfléi-enerbäifléi-eneroffléi-eneropfléi-enewechfléi-enfléi-enfortfléi-enhanneschtfléi-eniwwerfléi-enmatfléi-enopfléi-enufléi-enverfléi-enzoufléi-en
Remarquen (intern)
flitt in 2.Pl und Imperativ?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles