E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fléi-en fliegen (D)voler (F)fly (E)voar (P)
Stammformen fléi-enflit-tge-flunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfléi-en
duflitt-s
hien/si,hatt/etflit-t
mirfléi-en
dirflit-t
sifléi-en
Passé composé
echsige-flunn
dubassge-flunn
hien/si,hatt/etassge-flunn
mirsige-flunn
dirsiddge-flunn
sisige-flunn
Plus-que-parfait
echwarge-flunn
duwaarsge-flunn
hien/si,hatt/etwarge-flunn
mirwarege-flunn
dirwaartge-flunn
siwarege-flunn
Futur I
echwäert fléi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-flun sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffléi-en
dugéifsfléi-en
hien/si,hatt/etgéiffléi-en
mirgéifefléi-en
dirgéiftfléi-en
sigéifefléi-en
Conditionnel Passé composé
echwierge-flunn
duwiersge-flunn
hien/si,hatt/etwierge-flunn
mirwierege-flunn
dirwiertge-flunn
siwierege-flunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfléi!
Plurielflit-t!
ge-flunn
fléi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausfléi-endohifléi-enduerchfléi-enëmfléi-enentfléi-enerafléi-enerausfléi-enerbäifléi-eneroffléi-eneropfléi-enewechfléi-enfortfléi-enhanneschtfléi-eniwwerfléi-enmatfléi-enopfléi-enufléi-enverfléi-enzeréckfléi-enzoufléi-en
Remarquen (intern)
flitt in 2.Pl und Imperativ?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles