E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ëmfléiss-en umfliessen (D)
Stammformen ëmfléiss-enfléiss-t ëmëmge-floss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfléiss-en ëm
dufléis-s ëm
hien/si,hatt/etfléiss-t ëm
mirfléiss-en ëm
dirfléiss-t ëm
sifléiss-en ëm
Passé composé
echsinnëmge-floss
dubassëmge-floss
hien/si,hatt/etassëmge-floss
mirsinnëmge-floss
dirsiddëmge-floss
sisinnëmge-floss
Plus-que-parfait
echwarëmge-floss
duwaarsëmge-floss
hien/si,hatt/etwarëmge-floss
mirwarenëmge-floss
dirwaartëmge-floss
siwarenëmge-floss
Futur I
echwäert ëmfléiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmge-floss sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmfléiss-en
dugéifsëmfléiss-en
hien/si,hatt/etgéifëmfléiss-en
mirgéifenëmfléiss-en
dirgéiftëmfléiss-en
sigéifenëmfléiss-en
Conditionnel Passé composé
echwierëmge-floss
duwiersëmge-floss
hien/si,hatt/etwierëmge-floss
mirwierenëmge-floss
dirwiertëmge-floss
siwierenëmge-floss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfléiss ëm!
Plurielfléiss-t ëm!
ëmge-floss
ëmfléiss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afléiss-enfléiss-enoffléiss-en
Remarquen (intern)
fr. übersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles