E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fléiwen schmeicheln (D)flatter (F)
Stammformen fléiwenfléiftgefléift
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfléiwen
dufléifs
hien/si,hatt/etfléift
mirfléiwen
dirfléift
sifléiwen
Passé composé
echhugefléift
duhuesgefléift
hien/si,hatt/ethuetgefléift
mirhugefléift
dirhuttgefléift
sihugefléift
Plus-que-parfait
echhatgefléift
duhasgefléift
hien/si,hatt/ethatgefléift
mirhategefléift
dirhatgefléift
sihategefléift
Futur I
echwäert fléiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefléift hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffléiwen
dugéifsfléiwen
hien/si,hatt/etgéiffléiwen
mirgéifefléiwen
dirgéiftfléiwen
sigéifefléiwen
Conditionnel Passé composé
echhättgefléift
duhässgefléift
hien/si,hatt/ethättgefléift
mirhättegefléift
dirhättgefléift
sihättegefléift
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfléif!
Plurielfléift!
gefléift
fléiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles