E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fléiw-en schmeicheln (D)flatter (F)
Stammformen fléiw-enfléif-tge-fléif-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfléiw-en
dufléif-s
hien/si,hatt/etfléif-t
mirfléiw-en
dirfléif-t
sifléiw-en
Passé composé
echhuge-fléif-t
duhuesge-fléif-t
hien/si,hatt/ethuetge-fléif-t
mirhuge-fléif-t
dirhuttge-fléif-t
sihuge-fléif-t
Plus-que-parfait
echhatge-fléif-t
duhasge-fléif-t
hien/si,hatt/ethatge-fléif-t
mirhatege-fléif-t
dirhatge-fléif-t
sihatege-fléif-t
Futur I
echwäert fléiw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fléif-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffléiw-en
dugéifsfléiw-en
hien/si,hatt/etgéiffléiw-en
mirgéifefléiw-en
dirgéiftfléiw-en
sigéifefléiw-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-fléif-t
duhässge-fléif-t
hien/si,hatt/ethättge-fléif-t
mirhättege-fléif-t
dirhättge-fléif-t
sihättege-fléif-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfléif!
Plurielfléif-t!
ge-fléif-t
fléiw-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles