E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

absolvéieren absolvieren (D)accomplir, effectuer (F)to complete (E)
Stammformen absolvéierenabsolvéiertabsolvéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echabsolvéieren
duabsolvéiers
hien/si,hatt/etabsolvéiert
mirabsolvéieren
dirabsolvéiert
siabsolvéieren
Passé composé
echhunnabsolvéiert
duhuesabsolvéiert
hien/si,hatt/ethuetabsolvéiert
mirhunnabsolvéiert
dirhuttabsolvéiert
sihunnabsolvéiert
Plus-que-parfait
echhatabsolvéiert
duhasabsolvéiert
hien/si,hatt/ethatabsolvéiert
mirhatenabsolvéiert
dirhatabsolvéiert
sihatenabsolvéiert
Futur I
echwäert absolvéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert absolvéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifabsolvéieren
dugéifsabsolvéieren
hien/si,hatt/etgéifabsolvéieren
mirgéifenabsolvéieren
dirgéiftabsolvéieren
sigéifenabsolvéieren
Conditionnel Passé composé
echhättabsolvéiert
duhässabsolvéiert
hien/si,hatt/ethättabsolvéiert
mirhättenabsolvéiert
dirhättabsolvéiert
sihättenabsolvéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierabsolvéier!
Plurielabsolvéiert!
absolvéiert
absolvéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles