E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

absolv-éier-en absolvieren (D)accomplir, effectuer (F)to complete (E)
Stammformen absolv-éier-enabsolv-éier-tabsolv-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echabsolv-éier-en
duabsolv-éier-s
hien/si,hatt/etabsolv-éier-t
mirabsolv-éier-en
dirabsolv-éier-t
siabsolv-éier-en
Passé composé
echhunnabsolv-éier-t
duhuesabsolv-éier-t
hien/si,hatt/ethuetabsolv-éier-t
mirhunnabsolv-éier-t
dirhuttabsolv-éier-t
sihunnabsolv-éier-t
Plus-que-parfait
echhatabsolv-éier-t
duhasabsolv-éier-t
hien/si,hatt/ethatabsolv-éier-t
mirhatenabsolv-éier-t
dirhatabsolv-éier-t
sihatenabsolv-éier-t
Futur I
echwäert absolv-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert absolv-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifabsolv-éier-en
dugéifsabsolv-éier-en
hien/si,hatt/etgéifabsolv-éier-en
mirgéifenabsolv-éier-en
dirgéiftabsolv-éier-en
sigéifenabsolv-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättabsolv-éier-t
duhässabsolv-éier-t
hien/si,hatt/ethättabsolv-éier-t
mirhättenabsolv-éier-t
dirhättabsolv-éier-t
sihättenabsolv-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierabsolv-éier!
Plurielabsolv-éier-t!
absolv-éier-t
absolv-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles