E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech erėmbaalg-en
Stammformen sech erėmbaalg-enbaalg-t sech erėmerėmge-baalg-t sech
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Partikelverb (erėm-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbaalg-e mech erėm
dubaalg-s dech erėm
hien/si,hatt/etbaalg-t sech erėm
mirbaalg-en eis erėm
dirbaalg-t iech erėm
sibaalg-e sech erėm
Passé composé
echhumecherėmge-baalg-t
duhuesdecherėmge-baalg-t
hien/si,hatt/ethuetsecherėmge-baalg-t
mirhunneiserėmge-baalg-t
dirhuttiecherėmge-baalg-t
sihusecherėmge-baalg-t
Plus-que-parfait
echhatmecherėmge-baalg-t
duhasdecherėmge-baalg-t
hien/si,hatt/ethatsecherėmge-baalg-t
mirhateneiserėmge-baalg-t
dirhatiecherėmge-baalg-t
sihatesecherėmge-baalg-t
Futur I
echwäert erėmbaalg-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erėmge-baalg-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferėmbaalg-en
dugéifserėmbaalg-en
hien/si,hatt/etgéiferėmbaalg-en
mirgéifenerėmbaalg-en
dirgéifterėmbaalg-en
sigéifenerėmbaalg-en
Conditionnel Passé composé
echhättmecherėmge-baalg-t
duhässdecherėmge-baalg-t
hien/si,hatt/ethättsecherėmge-baalg-t
mirhätteneiserėmge-baalg-t
dirhättiecherėmge-baalg-t
sihättesecherėmge-baalg-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbaalg dech erėm!
Plurielbaalg-t iech erėm!
erėmge-baalg-t
erėmbaalg-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles