E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verfluch-en verfluchen (D)maudire, jurer (F)
Stammformen verfluch-enverfluch-tverfluch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverfluch-en
duverfluch-s
hien/si,hatt/etverfluch-t
mirverfluch-en
dirverfluch-t
siverfluch-en
Pass compos
echhuverfluch-t
duhuesverfluch-t
hien/si,hatt/ethuetverfluch-t
mirhuverfluch-t
dirhuttverfluch-t
sihuverfluch-t
Plus-que-parfait
echhatverfluch-t
duhasverfluch-t
hien/si,hatt/ethatverfluch-t
mirhateverfluch-t
dirhatverfluch-t
sihateverfluch-t
Futur I
echwäert verfluch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verfluch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverfluch-en
dugéifsverfluch-en
hien/si,hatt/etgéifverfluch-en
mirgéifeverfluch-en
dirgéiftverfluch-en
sigéifeverfluch-en
Conditionnel Pass compos
echhttverfluch-t
duhssverfluch-t
hien/si,hatt/ethttverfluch-t
mirhätteverfluch-t
dirhttverfluch-t
sihätteverfluch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverfluch!
Plurielverfluch-t!
verfluch-t
verfluch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
fluch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles