E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fluch-en fluchen (D)jurer (F)
Stammformen fluch-enfluch-tge-fluch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfluch-en
dufluch-s
hien/si,hatt/etfluch-t
mirfluch-en
dirfluch-t
sifluch-en
Pass compos
echhuge-fluch-t
duhuesge-fluch-t
hien/si,hatt/ethuetge-fluch-t
mirhuge-fluch-t
dirhuttge-fluch-t
sihuge-fluch-t
Plus-que-parfait
echhatge-fluch-t
duhasge-fluch-t
hien/si,hatt/ethatge-fluch-t
mirhatege-fluch-t
dirhatge-fluch-t
sihatege-fluch-t
Futur I
echwäert fluch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fluch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffluch-en
dugéifsfluch-en
hien/si,hatt/etgéiffluch-en
mirgéifefluch-en
dirgéiftfluch-en
sigéifefluch-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-fluch-t
duhssge-fluch-t
hien/si,hatt/ethttge-fluch-t
mirhättege-fluch-t
dirhttge-fluch-t
sihättege-fluch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfluch!
Plurielfluch-t!
ge-fluch-t
fluch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verfluch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles