E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

flücht-en flüchten (D)fuir (F)
Stammformen flücht-enflüch-tge-flüch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echflücht-en
duflücht-s
hien/si,hatt/etflüch-t
mirflücht-en
dirflüch-t
siflücht-en
Passé composé
echsige-flüch-t
dubassge-flüch-t
hien/si,hatt/etassge-flüch-t
mirsige-flüch-t
dirsiddge-flüch-t
sisige-flüch-t
Plus-que-parfait
echwarge-flüch-t
duwaarsge-flüch-t
hien/si,hatt/etwarge-flüch-t
mirwarege-flüch-t
dirwaartge-flüch-t
siwarege-flüch-t
Futur I
echwäert flücht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-flüch-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifflücht-en
dugéifsflücht-en
hien/si,hatt/etgéifflücht-en
mirgéifeflücht-en
dirgéiftflücht-en
sigéifeflücht-en
Conditionnel Passé composé
echwierge-flüch-t
duwiersge-flüch-t
hien/si,hatt/etwierge-flüch-t
mirwierege-flüch-t
dirwiertge-flüch-t
siwierege-flüch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierflücht!
Plurielflüch-t!
ge-flüch-t
flücht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles