E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

flutschen flutschen (D)glisser (F)
Stammformen flutschenflutschtgeflutscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echflutschen
duflutschs
hien/si,hatt/etflutscht
mirflutschen
dirflutscht
siflutschen
Pass compos
echhugeflutscht
duhuesgeflutscht
hien/si,hatt/ethuetgeflutscht
mirhugeflutscht
dirhuttgeflutscht
sihugeflutscht
Plus-que-parfait
echhatgeflutscht
duhasgeflutscht
hien/si,hatt/ethatgeflutscht
mirhategeflutscht
dirhatgeflutscht
sihategeflutscht
Futur I
echwäert flutschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geflutscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifflutschen
dugéifsflutschen
hien/si,hatt/etgéifflutschen
mirgéifeflutschen
dirgéiftflutschen
sigéifeflutschen
Conditionnel Pass compos
echhttgeflutscht
duhssgeflutscht
hien/si,hatt/ethttgeflutscht
mirhättegeflutscht
dirhttgeflutscht
sihättegeflutscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierflutsch!
Plurielflutscht!
geflutscht
flutschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles