E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fochsen
Stammformen fochsenfochstgefochst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfochsen
dufochs
hien/si,hatt/etfochst
mirfochsen
dirfochst
sifochsen
Pass compos
echhugefochst
duhuesgefochst
hien/si,hatt/ethuetgefochst
mirhugefochst
dirhuttgefochst
sihugefochst
Plus-que-parfait
echhatgefochst
duhasgefochst
hien/si,hatt/ethatgefochst
mirhategefochst
dirhatgefochst
sihategefochst
Futur I
echwäert fochsen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefochst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffochsen
dugéifsfochsen
hien/si,hatt/etgéiffochsen
mirgéifefochsen
dirgéiftfochsen
sigéifefochsen
Conditionnel Pass compos
echhttgefochst
duhssgefochst
hien/si,hatt/ethttgefochst
mirhättegefochst
dirhttgefochst
sihättegefochst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfochs!
Plurielfochst!
gefochst
fochsen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles