E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fochs-en
Stammformen fochs-enfochs-tge-fochs-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfochs-en
dufoch-s
hien/si,hatt/etfochs-t
mirfochs-en
dirfochs-t
sifochs-en
Pass compos
echhuge-fochs-t
duhuesge-fochs-t
hien/si,hatt/ethuetge-fochs-t
mirhuge-fochs-t
dirhuttge-fochs-t
sihuge-fochs-t
Plus-que-parfait
echhatge-fochs-t
duhasge-fochs-t
hien/si,hatt/ethatge-fochs-t
mirhatege-fochs-t
dirhatge-fochs-t
sihatege-fochs-t
Futur I
echwäert fochs-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fochs-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffochs-en
dugéifsfochs-en
hien/si,hatt/etgéiffochs-en
mirgéifefochs-en
dirgéiftfochs-en
sigéifefochs-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-fochs-t
duhssge-fochs-t
hien/si,hatt/ethttge-fochs-t
mirhättege-fochs-t
dirhttge-fochs-t
sihättege-fochs-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfochs!
Plurielfochs-t!
ge-fochs-t
fochs-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles