E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

focken
Stammformen fockenfocktgefockt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfocken
dufocks
hien/si,hatt/etfockt
mirfocken
dirfockt
sifocken
Pass compos
echhugefockt
duhuesgefockt
hien/si,hatt/ethuetgefockt
mirhugefockt
dirhuttgefockt
sihugefockt
Plus-que-parfait
echhatgefockt
duhasgefockt
hien/si,hatt/ethatgefockt
mirhategefockt
dirhatgefockt
sihategefockt
Futur I
echwäert focken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefockt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffocken
dugéifsfocken
hien/si,hatt/etgéiffocken
mirgéifefocken
dirgéiftfocken
sigéifefocken
Conditionnel Pass compos
echhttgefockt
duhssgefockt
hien/si,hatt/ethttgefockt
mirhättegefockt
dirhttgefockt
sihättegefockt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfock!
Plurielfockt!
gefockt
focken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles