E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fock-en
Stammformen fock-enfock-tge-fock-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfock-en
dufock-s
hien/si,hatt/etfock-t
mirfock-en
dirfock-t
sifock-en
Pass compos
echhuge-fock-t
duhuesge-fock-t
hien/si,hatt/ethuetge-fock-t
mirhuge-fock-t
dirhuttge-fock-t
sihuge-fock-t
Plus-que-parfait
echhatge-fock-t
duhasge-fock-t
hien/si,hatt/ethatge-fock-t
mirhatege-fock-t
dirhatge-fock-t
sihatege-fock-t
Futur I
echwäert fock-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fock-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffock-en
dugéifsfock-en
hien/si,hatt/etgéiffock-en
mirgéifefock-en
dirgéiftfock-en
sigéifefock-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-fock-t
duhssge-fock-t
hien/si,hatt/ethttge-fock-t
mirhättege-fock-t
dirhttge-fock-t
sihättege-fock-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfock!
Plurielfock-t!
ge-fock-t
fock-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles