E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

föhnen föhnen (D)sécher (F)
Stammformen föhnenföhntgeföhnt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echföhnen
duföhns
hien/si,hatt/etföhnt
mirföhnen
dirföhnt
siföhnen
Passé composé
echhugeföhnt
duhuesgeföhnt
hien/si,hatt/ethuetgeföhnt
mirhugeföhnt
dirhuttgeföhnt
sihugeföhnt
Plus-que-parfait
echhatgeföhnt
duhasgeföhnt
hien/si,hatt/ethatgeföhnt
mirhategeföhnt
dirhatgeföhnt
sihategeföhnt
Futur I
echwäert föhnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geföhnt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifföhnen
dugéifsföhnen
hien/si,hatt/etgéifföhnen
mirgéifeföhnen
dirgéiftföhnen
sigéifeföhnen
Conditionnel Passé composé
echhättgeföhnt
duhässgeföhnt
hien/si,hatt/ethättgeföhnt
mirhättegeföhnt
dirhättgeföhnt
sihättegeföhnt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierföhn!
Plurielföhnt!
geföhnt
föhnen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles